Biyoloji Anabilim DallarıEkolojiGenel

Lojistik Model ve Gerçek Popülasyonlar

Popülasyon Ekolojisinde Lojistik Model ve Gerçek Popülasyonlar

Lojistik Model ve Gerçek Popülasyonlar

Lojistik model ve gerçek popülasyonlar; Kınkanatlı böcekler , kabuklulular gibi bazı küçük hayvanların , bakteri , Paramecium ve maya  gibi organizmaların laboratuvar popülasyonlarının büyümesi , kaynakların sınırlı olması durumunda, S eğrisine tam olarak uygunluk gösterir. Bu popülasyonlar , popülasyon gelişimini indirgeyebilen avcılar ve rekabetçi türlerden yoksun olan sabit bir ortamda büyürler; böyle koşullara doğada nadir olarak rastlanır.

Lojistik model tarafından kabul gören bazı temel varsayımlar, tüm popülasyonlara uygulanmaz. Lojistik model, popülasyonların büyümeyi içsel olarak ayarladığı ve taşıma kapasitesine düzgün bir şekilde yaklaştıklarını varsayar. Gerçekte ise, artan bir popülasyonda genellikle; negatif etkiler gerçekleşmeden önce bir gecikme vardır. Örneğin, bir popülasyon için besin sınırlayıcı faktör haline gelirse üreme eninde sonunda azalacaktır; ancak, dişiler kısa bir süre üremeye devam etmek için, enerjilerini kullanabilirler.

Bazı popülasyonlar, taşıma kapasitesini belirlemeyi bile zorlaştıracak kadar büyük oranda dalgalanmalar gösterirler.

Popülasyonların büyümeleri içsel olarak ayarladıklarına dair varsayımlara ek olarak, lojistik model, her bir eklenen bireyin popülasyon büyüme hızı üzerindeki aynı negatif etkisi ve popülasyon yoğunluğunu ihmal ederek, başka varsayımlara da dayanmaktadır.

Bununla beraber, bazı popülasyonlarda çok küçük olduklarında bireylerin üreme ve hayatta kalma şanslarının azaldığı; Allee etkisi gözlenmektedir. Örneğin, tek bir bitki, eğer ayakta tek başına duracak olursa aşırı rüzgardan zarar görebilir; fakat, bireylerin oluşturduğu küme içerisinde yer alırsa rüzgardan korunacaktır.

A) Paramecium labaratuvar popülasyonu.Kültürde Paramecium aureila büyümesi araştırıcı sabit koşulları sağladığında, lojitik büyüme oldukça yaklaşmıştır.
B)Daphnia labaratuvar popülasyonu.Labaratuvarda, supiresi(Daphnia) büyümesi, lojistik modele (kırmızı eğri) pek yoğunluk göstermez.Yapay ortamında, kararlı bir popülasyon büyüklüğüne erişinceye dek taşıma kapasitesinin çok üstüne çıkar.

Lojistik model ve gerçek popülasyonlar da;  Lojistik model, popülasyonların nasıl büyüdüğü düşünmek ve daha kompleks modeller oluşturmak için yararlı bir başlangıç noktasıdır.

Model

Model, belirli popülasyonların çok küçük sayılara düşmesinden sonra ne hızla artabileceğine ve yabanil popülasyonlarda sürdürülebilir hasat oranları ile ilgili tahminler yapmak üzere, koruma biyologları, bu modeli, yok olma tehlikesi altında olan yaşayan beyaz gergedan alttürü (Ceratotherium simum) gibidir. (Fotoğrafı öne çıkan görseldedir.)

Belirli organizma popülasyonlarının kritik büyüklüğünü hesaplamada kullanılabilir. Herhangi yararlı bir başlangıç hipotezi gibi lojistik model de, konunun daha iyi anlaşılmasına burada, popülasyon büyümesini etkileyen faktörlerin anlaşılmasına yol açarak araştırmaların yapılmasını teşvik eder.


Kaynak

Kitap: CAMPELL BIOLOGY, Ninth Edition

Yazarları: (JANE B. REECE,  LİSA A. URRY,  MICHAEL L. CAIN,  STEVEN A. WASSERMAN,  PETER V. MINORSKY,  ROBERT B. JACKSON)

Türçke Basım ve Çeviri Editörleri: Palme Yayıncılık – Prof. Dr. Ertunç GÜNDÜZ,  Prof.Dr. İsmail TÜRKAN

İzzethan Öztop

Lisans : Moleküler Biyoloji ve Genetik/ Moleküler Biyolog ve Webmaster/ Aynı zamanda bir makale yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu