Biyoloji Anabilim DallarıEvrimGenelZooloji

Omurgalılarda Sudan Karaya Geçiş

Omurgalılarda Sudan Karaya Geçiş ve Evrimsel Değişim

Omurgalılarda Sudan Karaya Geçiş

Omurgalılarda sudan karaya geçiş Devoniyen döneminin sucul yaşamdan kara yaşamına geçişte Amfibi ile balıklar evrimsel geçişi temsil eder. Bunlardan dört üyeli (Tetrapoda) kara hayatına uyum sağlamış evrimsel hayatta önemli canlılardır.

Tetrapodlar

Tedrapodlar ile ilgili birçok fosil bulunmuştur. Bulunan fosiller ilk Tetrapodlar hakkında bilgi sağlamıştır. Paleontoloji alanında yapılan araştırmalarda paleontologların bulduğu fosiller evrimsel sürecin ara basamaklarını anlamamızı sağlamıştır. Omurgalıların sudan karaya geçiş de resimdeki isimleri şu şekildedir.

 1. Eusthenopteron
 2. Panderichtys
 3. Tiktaalik
 4. Acanthotega
 5. İchtyostega
 6. Pederpes

 

İki yaşamlıların evrimi

İki yaşamlılar amfibiler olarak adlandırılır. Su dışında yaşayan ilk omurgalı canlılardandırlar. Derileri çıplak ve nemlidir. Genellikle ses çıkaran canlılardır. Lissamphibia alt sınıfı canlılarıdır. Üç takıma ayrılır bunlar;

 1. Anura(Kurbağa)
 2. Caudata(semender)
 3. Gymnophia(Ayaksız iki yaşamlılar)

Olarak takımlara ayrılır.  Sudan karaya geçiş omurgalılar, genellikle amfibi canlılar jeolojik devir olan Devoniyen de akciğer balıklarına benzeyen loblu balıklardan evrimleşerek gelişmiştir. Loblu balıklar genellikle Oksijen miktarının az olduğu yerlerde yaşadıkları için akciğerleri gelişip evrimleşmiştir. Uzun yıllar boyunca bu süreç devam etmiştir. Bunun sonucunda ilkel bir akciğer yapılarının geliştiği ortaya çıkmıştır. Yüzgeçleri bu yarı sıvı alanlarda yere temas ederek kullanmışlar ve bu yüzgeçler kendilerini sudan toprağa kaldırmak için kullanmışlardır. Kemik yüzgeçleri zamanla uzuvlara dönüşmüştür.

Daha sonra bu canlılar ağırlıklı olarak bazıları solungaçlarıyla devam etti solunum yapmaya bazıları akciğerlerini geliştirdi evrimsel süreç uzun yıllar sürdü. Bu canlılar daha sonra sudan karaya geçiş yapan omurgalı canlıların atası olan Tetrapodların atası oldu.

Omurgalılarda sudan karaya geçiş de Ichthyostega canlısı

Rusyada Bulunan Fosil Ichthyostega Canlısının Fotoğrafı

Fotoğraftaki gibi geçiş örneği olan birçok tür keşfedilmiştir. Bu türlerin üyeleri gelişmiştir. Burun yapıları akciğerlerinin gelişmesi ile gelişmiştir. Bu evrimleşen canlı fosili paleontologlar tarafından incelenip bir fosil olduğu kanıtlanmıştır. Bu canlının kafatası loblu balıklara benzemektedir. Bu tip canlılar evrimleşerek iskeletleri sertleşti ve ağırlaştı.

Bu canlılar Devoniyen sonlarına doğru bazıları kendilerini sudan çekti bazıları ise suda kalmaya devam etti, zaman geçti ve karbonifere ve daha günümüze kadar evrim hep devam etti.


Not: Bu yazımızda sudan karaya geçen canlılardan bahsettik ve bahsedilmeyen iki yaşamlıların evrimi ile detaylı ayrı bir yazı başlığında bahsedilecektir.


Kaynak:

 1. Evrimsel gelişim biyolojisi , Brian Keith Hall, 1998
 2. Stephanie E. Pierce; Jennifer A. Clack; John R. Hutchinson (2012). “Erken tetrapod Ichthyostega’da üç boyutlu uzuv eklem hareketliliği”. Nature
 3. Philippe Janvier, Gaël Clément: Palaeontology: Muddy tetrapod origins. In: Nature,

İzzethan Öztop

Lisans : Moleküler Biyoloji ve Genetik/ Moleküler Biyolog ve Webmaster/ Aynı zamanda bir makale yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu