AstronomiGenel

Radyo Teleskoplar

Radyo Teleskoplar

Radyo astronomi , astronominin yeni bir dalı sayılır. Radyo teleskoplar bu radyo astronomi alanına da girer bu teleskoplar 100 megahertz den 300GHz (1mm) e kadar olan frekans aralığında çalışır. Aynı zamanda elektromanyetik spektrumun gözlenebilen kısmını arttırır.

Radyo teleskoplarda, radyo bandının düşük frekans limiti, iyonosferin opositesi ile belirlenmektedir. Yüksek frekans limiti ise, atmosferin daha alt tabakalarındaki oksijen ve su molekülü bantlarının kuvvetli absorbsiyonuyla ilgilidir. Bu limitler kesinlik taşımaz. Radyo astronomları güneş çevriminin min. olduğu sırada iyonosferik deliklerden yararlanıp milimetre altı bölgede dahi çalışabilirler.

Düşük-Yüksek Frekans da Antenler

Bir radyo teleskop, ışınımı bir açıklık veya anten içerisinde toplar. Bunu radyometre elektrik sinyaline dönüştürür. Bu sinyal daha sonra entegre edilip kayıt cihazına dönüştürülür. Alınan sinyal düşük ve zayıf olabilme ihtimali yüksek olduğundan duyarlı alıcı kullanılması gerekir.

Radyo dalgalarında elektromanyetik ışınım olduğundan, tıpkı ışık dalgaları gibi yansır ve kırılırlar. Radyo astronomide en çok yansıtıcı olucak şekilde teleskoplar kullanılmasına dikkat edilir. Düşük frekanslarda antenler genellikle dipollerdir.

En yaygın anten, optik aynalı teleskoptakiyle aynı işi gören bir parabolik reflektördür. Uzun dalga boylu fotonlar reflektördeki pürüzleri göremeyeceğinden, bu dalga boylarında yansıtıcı yüzeyin kesiksiz olması gerekmez ve yansıtıcı yüzey genellikle metal bir ağ şeklindedir. Yüksek frekanslarda yüzey pürüzsüz olmak zorundadır ve radyo astronomlar mm-mm altındaki altında bulunan bölgede, radyometrelerle donatılmış büyük optik teleskoplar dahi kullanılır. Amaç sinyalin güçlendirilmesidir.

Bir radyo teleskop ile bir optik teleskop arasındaki en temel fark sinyal kaydıdır.

Radyo teleskoplar, (sentez teleskoplar hariç) bir görüntü teleskobu değildir. Anten de bulunan besleyici, sinyali alıcıya gönderir ve bu esnada dalga boyu ve faz bilgileri korunur. Bir radyo teleskobunun Ɵ ayırma gücünde kullanılan formül optik teleskobunda kullanılan formülle aynıdır. λ kullanılan dalga boyunda D açıklık çapı olucaksa λ/D’dir.

Radyo teleskopları, bazı ışığın görünen dalga boylarına optik teleskobun ayırma gücüne ulaşmak için radyo antenlerine ihtiyacı vardır.

Zayıf ayırma gücü radyo astronominin gelişmesini engellemiştir.

Dünyanın en büyük radyo teleskobu, reflektörünün çapı 305 m’dir. Metal bir ağ ile kaplanmış ve doğal bir vadiye inşa edilmiştir. Bu teleskop Puerto Rico’da ki “Arecibo” antenidir.

Kaynaklar

  1. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Genel Kitaplığı 19710 Nolu Demirbaş
  2. Sullivan, WT (1984). Radyo Astronominin İlk Yılları . Cambridge University Press
  3. Marr, Jonathan M .; Snell, Ronald L .; Kurtz, Stanley E. (2015). Radyo Astronominin Temelleri: Gözlemsel Yöntemler.

İzzethan Öztop

Lisans : Moleküler Biyoloji ve Genetik/ Moleküler Biyolog ve Webmaster/ Aynı zamanda bir makale yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu