Biyoloji Anabilim DallarıGenelMikrobiyolojiMoleküler Biyoloji

SCNT ile Klonlama

SCNT ile Tedavi edici ve Üreme amaçlı klonlama

SCNT ile Klonlama

SCNT ile Tedavi edici ve Üreme Amaçlı klonlama , bu yöntem bir canlının somatic hücresinin diğer transfer edilecek canlıya transfer edilip diğer canlının klonun oluşturma yöntemidir.

Günümüzde Yengeç yiyen makak , koyun Dolly  ve Rober Lanza‘nın yaptığı farklı türler arasında yapılan Boss gaurus canlısının klonlama işlemidir.

Bu yöntem ikiye ayrılır tedavi edici klonlama ve üreme amaçlı klonlama olmak üzere. Sırasıyla bahsedicek olursak;

SCNT ile Tedavi Edici Klonlama (Therapeutic Cloning)

SCNT ile tedavi edici klonlamanın amacı hastalıkları keşfetmek , hastalıklara tedavi bulmak ve yetersiz doku organları üretmektir.Bu klonlama işleminden de anlaşıcağı gibi tedavide kullanılan klonlama yöntemidir.

Bu yöntem nasıl yapılır diyecek olursak;

  1. Yumurta olgunlaştırılır,
  2. Zona pellucida delinir ve genetik materyal çıkarılır,
  3. Başka hücreden kümülüs hücresi alınır,
  4. Sonra hücreler büyültülüp çoğaltılır,
  5. Blastosit kırılarak açılır  ve kök hücreler elde etmek için kültür kabında büyültülür,
  6. Kök hücreler oluşturulu ve hastaya enjekte edilecek şekilde hazırlanır.

Bu şekilde aşamalar halinde yapılır bu aşamaların ufak detaylarıda vardır.SCNT ile tedavi edici klonlama bu şekilde yapılır.Burda önemli olan sürectir.

Sürec ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olur. Burada en önemli husus hücrelerin uzun yıllar saklanabilir , yeni organlar veya yapılar , dokular yapılabilir olması için yöntmein dahada geliştirlmesi gereklidir.Eğer bu yöntem geliştirilise gelecekte birçok tedavide organ yetmezliğine tedavi olarak kullanılabilir.

Diğer bir klonlama yöntemimiz olan SCNT ile Üreme klonlamasından bahsedeceğiz.Bu yöntem farklı türler arasında yapılan iSCNT yöntemi ile birebir aynıdır. Tek fark birinin aynı tür diğerinin farklı türler arasında yapılmasıdır.

SCNT ile Üreme Klonlaması (Reproductive Cloning)

SCNT ile üreme klonlaması bir canlının kopyasını yani klon oluşturmaktır.Bu yöntem bir türün neslinin kurtarılmasında veya neslinin sürekliliğinin sağlanması amaçlı yapılan klonlama işlemidir.Bu yöntem şu şekilde yapılır;

Yumurta hücresi olgunlaştırılır daha sonra çekirdeği çıkartılırıp diğer klonlanacak canlının çekirdeği transfer edilir daha sonra fertilazasyon ve implatasyon gibi aşamalardan geçirilip alıcıya enjekte edilir.Daha sonra alıcıdan üretilir.

Bu yöntemin kusurları çoktur, bunlara birkaç örnek vericek olursak Kromozomlarda telomerlerin çok kısa olması , canlının klonlandıktan sonra başarılı bir şekilde üreyebilme olasılığının düşük olması gibi kusurlar vardır.Son yıllarda yapılan Crisper çalışmaları ile bazı gen kusurları giderlip başarılı sonuçlan alınmaktadır. Bunun örneği olarak Yengeç yiyen makak türü örnek olara verilebilir.


Kaynaklar

  1. Li, J; Liu, X; Wang, H; Zhang, S; Liu, F; Wang, X; Wang, Y (2009). “Human embryos derived by somatic cell nuclear transfer using an alternative enucleation approach
  2. Campbell KH, McWhir J, Ritchie WA, Wilmut I (Mart 1996). “Kültürlenmiş bir hücre hattından nükleer transfer ile klonlanmış koyun”. Nature. 380(6569)
  3. Lanza, Robert P .; Jose B. Cibelli; Francisca A. Diaz; Carlos T. Moraes; Peter W. Farin; Charlotte E. Farin; Carolyn J. Hammer; Michael D. West; Philip Damiani (2000). “Nesli tükenmekte olan bir türün (Bos gaurus) türler arası nükleer transfer kullanılarak klonlanması” . Klonlama . 2 (2): 79–90. CiteSeerX  10.1.1.455.5842 . doi : 10.1089 / 152045500436104 . PMID  1621886

İzzethan Öztop

Lisans : Moleküler Biyoloji ve Genetik/ Moleküler Biyolog ve Webmaster/ Aynı zamanda bir makale yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu